Skip to main content

Cmentarze Wojenne – III Edycja

W Niedzielę 06.11.2016 o godz. 10:00 spod Ratusza w Lubartowie po raz trzeci nasza grupa TSR organizuje akcję ,,CMENTARZE WOJENNE”. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy rowerzystów z MKTR RELAKS LUBARTÓW oraz KOŁO ROWEROWE ,,SENIOR” ale mile widziane są wszystkie chętne osoby. Uczestnicy wyjazdu na miejscu spotkania wybiorą jedną z czterech grup, z którą to pojadą w jedną z tras. Do wyboru są cmentarze wojenne (NOWY STAW, SOBOLEW, NOWA WOLA, TARŁO). Uczestnicy znicze organizują we własnym zakresie.  Z każdym rokiem do naszej akcji dołącza coraz więcej chętnych i cieszy nas to, że są osoby które chcą w tak nietypowy sposób poznawać dzieje naszej okolicy oraz zachować pamięć o tych niewielkich, znajdujących się często na uboczu nekropoliach, gdzie spoczywają ofiary różnych konfliktów i wojen. Na zakończenie planowane jest spotkanie wszystkich rowerzystów na cmentarzu w Nowodworze Piaski. Zachęcamy gorąco do aktywnego włączenia się w naszą akcję podczas której nie zabraknie niesamowitej atmosfery połączonej z lekcją historii o naszym regionie.

 
Plakat promujący trzecią edycję akcji „Cmentarze Wojenne”

Trasy

1. Nowy Staw 30 km

2. Sobolew 36 km

3. Nowa Wola 33 km

4. Tarło 34 km

Historia

Nowy Staw

24 września 1863 roku oddział powstańczy zatrzymał się nieopodal wsi Nowy Staw. Żołnierze byli zmęczeni długim ok. 40 km marszem, wyruszyli z lasów puchaczowskich cały czas nękani przez podjazdy rosyjskie po przegranej bitwie pod Batorzem (6 września), po drodze zniszczyli mosty w Kijanach i Zawieprzycach. Przygotowania do posiłku przerwano jednak na widok zbliżających się oddziałów carskiej piechoty i kozaków, którzy przybyli w sile dwunastu rot (w jednej rocie znajdowało się 266 żołnierzy). Wrogie siły oddzieliła rzeka Ciemięga, powstańcy ustawili się w szyku bojowym tysiąc kroków od kozaków. Pierwszy atak ogniowy został odparty, w tym samym czasie nadciągnęły trzy rosyjskie armaty. Celne strzały Ćwieków odparły nowy szturm, jednak dobrze skierowany ogień działowy zmusił atakowanych do wycofania się. Dowódcy postanowili rozdzielić się na trzy oddziały aby następnie spotkać się w jednym miejscu. Punktem zbornym ustanowiono oddaloną o 8 km Wólkę Krasińską. Walka trwała najprawdopodobniej od czwartej po południu do siódmej po południu. Źródła podają, że straty powstańcze wynosiły ok. (Straty powstańcze wynosiły najprawdopodobniej) piętnastu zabitych, jedenastu rannych, dwóch wziętych do niewoli oraz strata dwóch wozów z żywnością. Straty po stronie moskali są nieznane, jednak uniemożliwiły one dalszy pościg powstańców na kilka dni.

Na cmentarzu znajduje się pięć zbiorowych mogił, w których pochowano prawdopodobniepiętnastu powstańców z oddziału Ćwieków, poległych w boju z oddziałem rosyjskim ppłk Antuszewicza. Jedynym znanym rannym powstańcem jest oficer Koczyński.

Źródło:

http://1863nowystaw.spp.vxm.pl/potyczka.html

Sobolew

Cmentarz powstańczy, na którym pochowano prawdopodobnie 54 powstańców z oddziałów Zygmunta Koskowskiego i Karola Krysińskiego poległych w bitwie pod Sobolewem stoczonej 24 maja 1863 r.

Źródło:

http://www.prezydent.pl/rocznica-powstania-styczniowego/miejsca-pamieci/lubelskie/

Nowa Wola

Cmentarz wojenny w Nowej Woli (dawniej Ruskowola) położony jest na północ od wsi na brzegu lasu „Baran”. Założony został na planie pół owalu. Pierwotnie na cmentarzu znajdowało się 18 mogił, w tym kopiec – rosyjska mogiła zbiorowa. Na wierzchołku kopca zachowały się cztery nagrobne słupki. Na pozostałych mogiłach zachowały się 4 dalsze słupki, 12 drewnianych krzyży oraz dwa bardzo ciekawe drewniane nagrobki z pięcioma i czterema poprzecznymi ramionami. Ten ostatni typ nagrobka nie występuje już nigdzie indziej na terenie województwa lubelskiego. W 1934 roku na cmentarz zostały przeniesione cmentarze wojenne: z Wólki Zawieprzyckiej (101 ekshumowanych ciał żołnierzy niemieckich) i Brzostówki (41 ciał żołnierzy niemieckich).

Źródło:

http://www.w-lubelskie.pl/mapapowiaty/lubartowski/serniki.php

Nowodwór Piaski

Cmentarz założony na planie prostokąta w wym. 36 na 32 m. Otoczony metalową siatką. Znajdowało sie tu około 100 mogił zbiorowych i pojedynczych, na których stały drewniane krzyże z tabliczkami. Obecnie większośćmogił została zatarta i brakuje krzyży. Pierwotnie pochowano tu 429 żołnierzy austro-węgierskich (z 14, 36, 55, 58 i 59 pułku piechoty oraz z 6, 7, 8, 9, 10 przemyskiego, 11, 12, 18, 28 i 34 pułku piechoty Landsturm), 1 sanitariuszka austro-węgierska oraz 193 żołnierzy rosyjskich (z 14, 15, 107 i 187 pułku piechoty), poległych i zmarłych między 4 a 10 sierpnia 1915 r. W 1934 przeniesiono tu szczątki z cmentarza wojennego nr 2 w Nowodworze (197 żołnierzy) i z Majdanu Kozłowieckiego (8 żołnierzy). W latach trzydziestych przeniesiono tu również szczątki z cmentarza wojennego w Kozłówce (ok. 140 żołnierzy). W roku 1940 obiekt odnowili żołnierze niemieckiego batalionu budowlanego Luftwaffe. W czasie tych prac wykonano okrągły cokół z dużych kamieni polnych, w którym osadzono duży drewniany krzyż (w latach powojennych krzyż uległ zniszczeniu). Zbudowano także pomnik betonowy. W jednym z rogów cmentarza zachował się pamiątkowy głaz narzutowy z wyrytym konturem Żelaznego Krzyża oraz napisem: FRIEDHOF WIEDERBEREGESTELLT VOR LUFTWAFFESBAUBAT. 14 III 1940. Na cmentarzu znajduje się również grobowiec lastrykowy dwóch żołnierzy AK z 1943 r.

Źródło:

http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/9592/

Tarło

Cmentarz żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich z I wojny światowej założny został na planie litery „L” o wym. 26x27x11x19 m oraz 15×8,5 m. Pierwotnie otoczony wałem i rowem, obecnie betonowym krawężnikiem. Składał się z 36 mogił zbiorowyh i pojedynczych, obecnie: 5 mogił zbiorowych i 30 pojedynczych. Mogiły ziemne z drewnianymi krzyżami, obramowane krawężnikami. Pochowano tu około 160 żołnierzy austro-węgierskich (z 62 pułku piechoty oraz z 10 i 17 pułku strzelców) i rosyjskich, poległych w sierpniu 1915 r.Przed cmentarzem znajduje się tablica informacyjna z napisem: CMENTARZ ŻOŁNIERZY AUSTRO – WĘGIERSKICH I ROSYJSKICH Z 1915 R.

Źródło:

http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/12047/

Zapraszamy!

Zachęcamy gorąco do aktywnego włączenia się w naszą akcję, podczas której nie zabraknie niesamowitej atmosfery połączonej z lekcją historii o naszym regionie.

Wszystkich chętnych pragnących wziąć udział w wyjazdach prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z regulaminem:

REGULAMIN WYJAZDU

Na zachętę film i fotorelacja z ubiegłorocznych wyjazdów:


Cmentarze Wojenne 2014

02.11.2014
I oficjalna edycja akcji Grupy rowerowej TSR pod nazwą "Cmentarze Wojenne"